Zastosowania medyczne

Neurologia / Komora hiperbaryczna

Dzięki dotlenieniu, zmniejszeniu obrzęków i pobudzeniu metabolizmu komórek nerwowych terapia tlenowa przyczynia się do szybszej poprawy stanu po udarach mózgu, rdzenia kręgowego i porażeniach nerwu twarzowego. Łagodzi objawy mózgowego porażenia dziecięcego. Zwiększa aktywność mózgu, wspomaga pracę układu nerwowego i jak wskazują wyniki badań poprawia funkcjonowanie pacjentów autystycznych. Tlen ożywia i pobudza uśpione komórki nerwowe. Podnosi koncentrację łagodzi stany depresyjne , stres i bezsenność.

Kardiologia / Komora tlenowa

Hiperbaria wywiera korzystny wpływ w stabilnej postaci choroby niedokrwiennej serca, zmniejsza nasilenie bloków przedsionkowo-komorowych. Poprzez dotlenienie zmniejsza drętwienie rąk i stóp. Terapia hiperbaryczna redukuje objawy infekcji w stopie cukrzycowej oraz innych tkanek miękkich. Odgrywa znaczącą rolę w leczeniu owrzodzeń, ran,pęknięć ,zmian troficznych kończyn dolnych.

Ortopedia i reumatologia / Komora hiperbaryczna

Poprzez poprawę przepływu krwi i działanie przeciwbakteryjne znacznie przyspiesza gojenie stanów zapalnych kości, urazów kości, tkanek miękkich, ran, złamań i odleżyn. Dzięki zwiększeniu ilości komórek macierzystych przyspiesza wzrost i regenerację kości po zabiegach chirurgicznych, normalizuje obraz kości (RM) w aseptycznej i popromiennej martwicy kości. Zaobserwowano również bardzo pozytywny wpływ w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Gastrologia

Przyspieszenie gojenia się nadżerek i owrzodzeń w chorobie wrzodowej żołądka, przewlekłych stanach zapalnych jelit i szczelinach odbytu. Wyższe ciśnienie powietrza w komorze powoduje redukcję objętości gazów jelitowych , poprawia kurczliwość i perystaltykę jelit.

Medycyna estetyczna

Stymulujące działanie tlenu na fibroblasty odpowiedzialne za syntezę kolagenu i elastyny powoduje wzmocnienie elastyczności skóry, sprzyja regeneracji nabłonka , wspomaga gojenie ran i zmniejsza obrzęki po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych.

Dermatologia

Tlenoterapia poprawia mikrokrążenie, działa przeciwbakteryjnie i dzięki temu ma zastosowanie w leczeniu trudno gojących się ran (rany pooperacyjne,pourazowe,stopa cukrzycowa) , infekcjach skóry i tkanek miękkich , popromiennych oparzeniach zewnętrznych i wewnętrznych. Znacznie zwiększa skuteczność leczenia farmakologicznego grzybicy skóry. Pomaga w walce z trądzikiem.

Onkologia

Komórki nowotworowe nie lubią tlenu! Oczyszczając organizm z toksyn , niwelując działania uboczne powstałe podczas radio-i chemioterapii przyczyniamy się do wzmocnienia układu immunologicznego a tym samym podnosimy odporność organizmu i poprawiamy stan pacjenta.

Stomatologia

Hiperbaria pomaga w leczeniu ran po zabiegach chirurgicznych, po wstawianiu implantów – redukuje obrzęki, stymuluje proces gojenia ,skraca czas rekonwalescencji. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu zapobiega infekcji i zakażeniu.